چرا تبلیغات هدفمند دیجیتال باید طیف کامل قیف بازاریابی را پوشش دهد؟

0
432
قیف بازاریابی۲
قیف بازاریابی۱

سفر مشتری (Customer Journey) با انطباق یافتن رفتار کاربر با اینترنت، در طول زمان دستخوش تغییراتی اساسی شده است.

هیچکس هم قصد ندارد این حقیقت را انکار کند که مسیر مشتری به سمت تبدیل (Conversion)، مورد به مورد متفاوت است. اما آیا این واقعاً به آن معناست که قیف بازاریابی را باید کنار گذاشت؟ به نظر نمی‌رسد اینگونه باشد.
دانش متعارف این روز‌ها در حوزه‌ی بازاریابی ممکن است به شما بگوید مدل کلاسیک قیف بازاریابی دیگر قدیمی شده است؛ اما قیف بازاریابی (Marketing Funnel) هنوز دوست شماست. زیبایی قیف بازاریابی این است که می‌توان تغییراتی در آن اعمال کرد تا انواع فناوری‌های جدید را در بر بگیرد و برای بیزینس مدل‌های متفاوت کارایی داشته باشد.

هر شخص یا کسب‌و‌کاری می‌تواند قیف بازاریابی را از آنِ خود کند و در عین حال به چارچوب اصلی آن یعنی «آگاهی، علاقمندی، نیت و اقدام» پایبند بماند.

قطعاً این نگاه کمی خطی به نظر می‌رسد، در حالی که بازاریابی مدرن پیچیدگی‌های بیشتری دارد. اما قیف بازاریابی نشان‌دهنده‌ی مراحل جذب کاربر یا مشتری بر اساس رفتار انسانی است؛ رفتاری که تغییر نکرده و دلیل آن نیز واضح است: مردم کماکان باید از یک محصول یا سرویس آگاهی داشته باشند تا علاقه به خرید آن محصول یا سرویس در درونشان ایجاد شود.
هنگام طراحی کمپین‌های تبلیغاتی، مراجعه به همین قیف همیشه راهگشا واقع می‌شود؛ به ویژه برای کسانی که کار خود را در حوزه‌ی بازارایابی دیجیتال شروع کرده‌اند. استراتژی، هر چند که روی کاغذ خوب به نظر برسد، اگر در عمل هیچ ربطی به رفتار کاربر واقعی نداشته باشد کارایی نخواهد داشت.

وقتی برند و مشتریان خود را بشناسید، قادر خواهید بود قیف بازاریابی را بر اساس نیاز‌های خود بهینه‌سازی کنید.

واقعیت این است که این مفهوم صرفاً برای تازه‌کار‌ها نیست؛ بلکه هنوز در شرکت‌ها و پروژه‌های بزرگ نیز از آن استفاده می‌شود.
 

قیف بازاریابی؛ یک استراتژی سه‌بخشی


اما یک استراتژی منطبق بر طیف کامل قیف بازاریابی برای راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغات دیجیتالی هوشمند چه ویژگی‌هایی خواهد داشت؟ شیوه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها کمپینتان را برای بخش‌های مختلف قیف فروش خود بخش‌بندی و هدف‌گیری کنید.
اما فرمولی که به عنوان پیشنهاد می‌تواند برای شما نتیجه بخش باشد از این قرار است:

استفاده از ویدیو برای افزایش آگاهی از برند، محتوای خلاق تعاملی و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی برای تعامل و جلب مشارکت کاربر، و محتوای خلاق متمرکز بر محصول برای جذب کاربر جدید.

این رویکرد نه‌تنها رویکردی عملکرد‌محور محسوب می‌شود بلکه می‌تواند به رشد سالانه‌ی ترافیک و نرخ تبدیل شما نیز کمک کند.
 

۱. استفاده از ویدیو برای خلق آگاهی از برندمی‌توانید از تبلیغات ویدیویی به عنوان ابزاری برای گسترش آگاهی مخاطبان بخش بالایی قیف استفاده کنید. نوع دارایی‌هایی که در این مرحله مورد استفاده قرار می‌دهید به محصول یا خدماتی بستگی خواهد داشت که قصد دارید آن را تبلیغ بکنید. این کار به بررسی‌های کامل و جامعی نیاز دارد تا مطمئن شوید در بازگو کردن داستان برند خود به مخاطبان جدید، محتوایتان کارایی لازم را دارد.
 

۲. بالا بردن مشارکت و تعامل مخاطب


از محتوای خلاق بصری برای ادامه‌ی داستان برند خود به عنوان مکمل استفاده کنید. هر مرحله از قیف بازاریابی ممکن است با انواع محتوای خلاق و فرخوان‌ها عملکرد بهتری پیدا کند، اما اطمینان حاصل کنید در تمام مراحل و روی تمام پلتفرم‌ها پیام منسجمی به سمت مخاطب جدید خود ارسال می‌کنید. در واقع از اهمیت انسجام پیام و استفاده از محتوای خلاق و جذاب هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. در عین حال می‌توانید گروه‌های مختلفی از مخاطبان را مد نظر قرار دهید تا بتوانید جامعه‌ی بینندگان خود را گسترش دهید.
 

۳. هدایت مخاطبان مشارکت کننده به سمت تبدیل

در نهایت، از محتوای خلاق کاملاً متمرکز برای سوق دادن بازدیدکنندگان به سمت تبدیل (Conversion) استفاده کنید.

به عنوان نمونه، مصداق این امر در خرده‌فروشی می‌تواند محتوا‌های خلاقانه‌ای باشد که تمرکز اصلی‌شان روی محصول است.
برای بهینه‌سازی استراتژی خود می‌توانید استراتژی‌های هدفگیری مجدد را به کار بگیرید. اطمینان حاصل کنید آثار فعالیت‌هایتان در بخش بالایی قیف، روی فعالیت‌های پایینی مشخص و قابل ردگیری است.
 

نتایج فوق‌العاده با صرف هزینه‌ی کمتر


این استراتژی برای برند‌هایی که در بخش تبدیل عملکرد خوبی دارند اما در دسترسی به مخاطبان دچار مشکل می‌شوند فوق‌العاده راهگشاست. به کارگیری استراتژی منطبق بر طیف کامل قیف بازاریابی به کسب‌و‌کار‌ها کمک می‌کند آگاهی از برند و اندازه‌ی جامعه‌ی مخاطبان خود را افزایش دهند.

در نظر داشته باشید به کارگیری این سازوکار یک فرایند طولانی است و «صبر» کلید اصلی آن است.

بررسی‌ها نشان داده‌اند آن دسته از مخاطبان که پیش‌تر در معرض ویدیوی یک برند قرار گرفته‌اند، با ۱۲۴ درصد احتمال بیشتر به نسبت رقبای اصلی، از آن برند به عنوان برندی که می‌شناسند نام خواهند برد.

با افزایش فعالیت‌ها در بخش بالایی قیف و استفاده از هدف‌گیری مخاطب و انطباق آن با رفتار کاربران مشارکت‌کننده، می‌توان تعداد بازدید‌کننده‌های یک وبسایت را تا حد چشمگیری افزایش داد.

راهکار دیگری که در کنار استفاده از محتوای خلاق متمرکز بر محصول برای چنین مواردی نتیجه‌بخش واقع می‌شود، استفاده از محتوای خلاق تولید شده توسط اینفلوئنسر‌هاست، به ویژه برای افزایش مشارکت.
 
 

به این ترتیب با اینکه هزینه‌ی بیشتری روی کانال‌های بخش بالایی قیف صورت می‌گیرد، سال به سال از هزینه‌ی جذب کاربر جدید کاسته خواهد شد.

تمام این نتایج مرهون همان تلاشی است که ابتدا برای افزایش آگاهی از برند صورت می‌گیرد و سپس نتایج آن در بخش‌های پایین‌تر قیف خود را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، احتمال تبدیل مخاطب به مشتری افزایش می‌یابد و هزینه‌ی هر تبدیل در درازمدت با کاهش مواجه خواهد شد.
 

جمع‌بندی


آنچه که گفته شد صرفاً نمونه‌ای است از نحوه‌ی به‌کارگیری مفهوم قیف بازاریابی در تبلیغات دیجیتال مثل تبلیغات بنری یا تبلیغات ویدیویی، اما فرمول فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود که می‌تواند نتایج درخشانی در بر داشته باشد. این موضوع نشان می‌دهد تقسیم‌بندی تبلیغات آنلاین بر اساس نقاط قوت هر نوع از این تبلیغات در طول قیف بازاریابی تا چه حد منطقی است و هنوز نباید مدلی تا این حد راهگشا را کنار گذاشت.
چه قصد داشته باشید اولین کمپین تبلیغاتی خود را راه‌اندازی کنید و چه بخواهید هزارمین کمپین خود را به اجرا دربیاورید، قیف بازاریابی حتماً به کار شما خواهد آمد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید