تحقیقات جامع ۲۰۱۹ شرکت Deloitte در خصوص بلاکچین (قسمت سوم)

0
416
بلاکچین قسمت سوم
بلاکچین قسمت سوم

مسائل کلیدی

تحولات جدید

در حالی که بیزنس های بزرگ به دنبال راه هایی برای ادغام بلاکچین در مدل های کسب و کار موجود خود هستند - یا به صورت دقیق تر، به دنبال چگونگی تبدیل فرایندها و سیستم های موجود خود برای هماهنگی با تغییرات در حال ظهور بلاکچین می باشند،تعدادی از پدیده های نوظهور از ابتدا کسب و کار خود را در حوزه بلاکچین ساخته اند. این باعث می شود که آنها به طور بالقوه چابک تر از رقبا باشند و در برابر چالش های پیشرو قدرت انطباق بیشتری نسبت به آنهایی که از ابتدا بیزنس مدلشان روی بلاکچین نبوده است، داشته باشند.

در حقیقت، ما نشانه هایی از توانایی های سازمان ها را در فاز دوم تحول یه سمت بلاکچین را مشاهده می کنیم.

اکثر آنها دیگر به طور دقیق بر بلاکچین متمرکز نیستند، بلکه به جای آن مجددا مدل های کسب و کار موجود را ایجاد می کنند تا با استفاده راه حل های پویا،بتوانند برای کاهش اصطکاک در سراسر سازمان ها و صنایع از بلاکچین بهره ببرند.
در تحقیق سال ۲۰۱۹ ، یک نمونه کوچک از تحولات در حال ظهور را هدف قرار دادیم تا دیدگاه ها و شیوه های آنها را ارزیابی کنیم. با توجه به تمرکز منحصر به فرد آنها بر راه حل های بلاکچین، دور از ذهن نیست که آنها در استفاده از بلاک چین بیشتر از بیزنس های بزرگ و در حال توسعه از راه حل های نوین بلاک چینی استفاده کنند.

چیزی که قابل توجه است، این است که نتایج این تحقیق نکات ظریفی را فاش می کند.

برای مثال، هنگامی که از مهمترین مزایای بلاکچین نسبت به سیستم های موجود، از پاسخ دهندگان سوال کردیم. افراد در بیزنس های بزرگ معتقد به وجود یک تساوی نسبی در بین مزیت های بلاک چین بودند. مثلا ۲۳ درصد بلاکچین را یک بیزنس مدل جدید می دانند که زنجیره ارزش جدیدی ایجاد می کند و ریسک کمتری داد . ۱۷ درصد نیز معتقد بودند که سیستم های مبتنی بر بلاکچین نسبت به سیستم های فعلی چابک تر هستند. در مقابل نوظهورها بیشتر تمرکز خود را بر بیزنس مدل های و زنجیره ارزش های جدید گذاشته اند و ۴۲ درصد از آنها این مورد را به عنوان مهم ترین مزیت بلاکچین بر شمرده اند.

در عمل، نمونه هایی از این تفکر خلاقانه و نوآورانه را می توان در یک قلمرو متفاوت مشاهده کرد:

خدمات بر اساس تقاضا که به دموکراتیزه کردن حمل و نقل برای کسانی که برای یافتن تاکسی های سنتی مشکل دارند ایجاد شده است. در حالی که در مفهوم خدمات تاکسی های اشتراکی هیچ چیز اساسا جدیدی نیست، تفکر متحول کننده کننده امکان دسترسی کامل به این سرویس ها را فراهم کرده است. بعضی ممکن است به این امر به عنوان یک دسترسی همه گیر اشاره کنند.
به همین ترتیب در لایه های زیرین بلاکچین موارد جدیدی هنوز وجود دارد . به طور مثال رمز نگاری و تبادل اطلاعات. موارد نوظهور پتانسیل این را دارند که متحول کنندگان نوظهور سازمانشان را برای انجام دادنشان به آن سمت برند. به بیان دیگر می توان از آن به عنوان اعتماد یا دسترسی همگانی تعبیر کرد.

در مقابل، زمانی که از پاسخ دهندگان کسب و کارهای سازمانی در مورد موانع سازمانی در اتخاذ فن آوری بلاکچین سوال شد، تنها ۳۰ درصد موافق بودند که موانعی وجود دارد .

در مقابل، در میان تحول ایجاد کنندگان نوظهور، در حدود ۷۱ درصدشان مسائل نظارتی را به عنوان بزرگترین مانع برای پذیرش بلاکچین انتخاب کردند، در مورد مسائل نظری در مورد قوانین جدیدکه که می تواند مانع از پذیرش ادامه بلاکچین شود اظهار نگرانی کردند.

یکی دیگر از تفاوت های جالب بین متحول کنندگان نوظهور و بیزنس های بزرگ، نگرش آنها نسبت به امنیت ارائه شده توسط بلاکچین است.

بیزنس های سازمانی اغلب (۷۱ درصد) معتقدند که بلاکچین امنیت بیشتری را نسبت به راه حل های IT معمولی فراهم می کند، در حالی که تنها ۴۸ درصد از متحول کنندگان نوظهور احساس مشابهی دارند. در حالی که ما نمی توانیم این دیدگاه های مختلف را به طور کامل توضیح دهیم، هنوز یک تفاوت قابل توجه است که مورد آخر را تحت تاثیر قرار می دهد.

علی رغم این تفاوتها و اختلافات دیگر، مدیران کسب و کارهای سازمانی و نوظهور های متحول کننده ، نظرات یکسانی در مورد مسائل مربوط به ارزش های کنسرسیومی ، معیار های موفقیت و نگرانی های فردی و نظارتی دارند.

جالب است بدانید اکثر نوظهورهای متحول کننده به حرکت سریعتر و با کارکنان کمتر و منابع مالی کمتری نسبت به بیزنس های بزرگ عادت کرده اند و چهار پنجم آنها انتظار دارند که پیاده سازی بلاکچین در سازمانها تا سه سال آینده جواب خواهد داد. در حالی که در سازمان های بزرگ این نسبت سه به پنج است.

در حالیکه نوظهورهای متحول کننده در نگاه اول زیرک به نظر می رسند .

تحقیقات ما نشان می دهد که آنها نیز همچون سازمانهای بزرگ با احتیاط به سمت بلاکچین گام بر می دارند. علی رغم نوآوری های این گروه در صنعت بلاکچین آنها با شک و تردید به این صنعت نگاه می کنند (در حدود ۲۰ درصد که رقم قابل توجهی است).

در حالیکه نوظهورهای متحول کننده در سفر بلاکچینی خود در حال حرکت هستند ، اقدامات عملی نیز انجام می دهند. بلاک چین با فراهم کردن امکان سرمایه گذاری امید را برای بازگشت سرمایه نوظهورهای متحول کننده زنده نگه می دارد. این افراد در جامعه فردا نقش بسیار موثری ایفا خواهند کرد. آنها یکی از اولین کسانی هستند که به آزمایش راه حل های حیاتی برای سازمان های بزرگتر و در مقیاس وسیعتر اقدام کرده اند. و به این ترتیب، بین هر دو نوع سازمان ها یک رابطه همزیستی را ایجاد می کنند که نوآوری مستمر را ادامه می دهد.

نوظهورهای متحول کننده در زمان ظهورشان شرکت های بزرگ را با چالش جدی مواجه می کنند .

رابب ماسی ، مشاور مالی و مسئول مالیاتی شرکت دیلوت در زمینه رمز ارزها و بلاک چین می گوید:" نوآوری هایی که آنها بوجود می آورند می تواند به سرعت توجه بازار را به خود جلب کنند و به یک پایگاه کاربری بزرگ دست یابند، همچنین قادر خواهند بود زیرساخت های فناوری و فرآیندهای کسب و کار را تحت تاثیر خود قرار دهند."

نگاهی کوتاه به کنسرسیوم بلاکچین: مزایا و چالش ها

بخش عمده بحث در مورد بلاک چین در زمینه پیچیدگی ها و موانع ورود به پذیرش تکنولوژی استوار است. پیوستن به کنسرسیومی که در کنار دیگران در اکوسیستم افقی یا عمودی قرار می گیرید ، و این مسئله به طور مشترک ممکن است بزرگترین مانع از ورود به بلاکچین باشد. چرا این به اصطلاح همکاری مشترک خیلی دشوار است؟ در ابتدا، کنسرسیوم نیاز به تغییر در ذهنیت دارد: شما باید در اکوسیستم خود - چه با رقبای مستقیم یا غیر مستقیم متحد شوید و باید برای رسیدن به برخی از افق های روشن کار کنید. و البته رسیدن به آن اندکی دشوار است.

در یک سطح تاکتیکی دقیق تر، کنسرسیومها نیازمند ملاحظات مهمی هستند که به راحتی در یک محیط گروهی قابل حل نیستند. چند موضوع زیر را در نظر بگیرید:

اهداف کنسرسیوم (مثلا مدل درآمد یا هزینه) چیست؟
مدل مشارکت / ساختارحکومت چیست؟
مدل سرمایه گذاری چیست؟
چگونه تصمیم گیری در مورد رأی برابر، قدرت چرخشی و مسائل دیگر صورت می گیرد؟
چه کسی مالکیت معنوی (به عنوان مثال لایسنس برای اعضای انجمن های وفاداری ،استانداردهای باز یا منبع مجوز دهی را بر عهده دارد؟
کسب و کار ، تکنولوژی یا عوامل ریسکی و قانونی کنسرسیوم چیست؟
کنسرسیوم برای تشویق اعضا کدام محصولات / خدمات را می تواند پیشنهاد دهد ؟

این فهرست می تواند ادامه دار باشد، و به توضیح اینکه چرا کنسرسیوم ها برای تشکیل و مدیریت مشکل هستند می پردازد .

(حتی زمانی که آنها تشکیل می شوند و به نظر می رسد به بهترین وجه منافع همگان را تامین می کند) بنابراین ممکن است تعجب نکنیم که بررسی ما نشان می دهد که نتایج مانند سال گذشته است و کنسرسیومها همان اندازه تمرکزی را که مدل های خصوصی و دارای مجوز بلاک چین کسب کرده اند را دریافت نمی کنند.

با این حال، تمرکز کمتر، همانند بی تفاوتی نیست.

اکثریت قریب به اتفاق (۹۲ درصد) از پاسخ دهندگان ما می گویند که آنها متعلق به یک کنسرسیوم هستند و یا قصد دارند تا در ۱۲ ماه آینده عضو آنها شوند. در انجام این کار، مزایایی مانند صرفه جویی در هزینه، یادگیری سریع و اشتراک گذاری خطر را قابل ذکر است. با وجود پیچیدگی های خود، انتظار می رود که کنسرسیوم همچنان در اکوسیستم بزرگتر بلاک چین نقش برجسته ای داشته باشد.

موانع بلاکچین
موانع بلاکچین

مزایای کنسرسیوم
مزایای کنسرسیوم

قسمت اول
قسمت دوم

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید