بازاریابی محتوایی در سال ۲۰۱۹ به کدام سمت خواهد رفت؟

0
389

جمله‌ی معروفی وجود دارد که می‌گوید: «محتوا پادشاه است». این جمله در تمام صنایع کاربرد دارد و هر کسب‌و‌کاری که بخواهد به مشتریان بالقوه و بالفعل خود دسترسی یافته و آگاهی‌شان را افزایش دهد می‌تواند از آن بهره بگیرد.

اثربخشی تبلیغات آنلاین برای مخاطب هدف نیز نیازمند ویژگی خاصی است که در وهله‌ی اول آنها را به سمت خود بکشاند.

در دوران بازاریابی قدیم یعنی عصر پیش از دیجیتال، دستمایه‌ی اصلی برای این کار سرگرمی به شمار می‌رفت. معمولاً کسی از تماشای آگهی‌های تلویزیونی لذت نمی‌برد و همه این آگهی‌ها را به خاطر محتوای دیگری که توجهشان را جلب می‌کرد تماشا می‌کردند؛ از جمله سریال‌ها، مستند‌ها و یا حتی اخبار.
اما در دنیای دیجیتالی اینترنت، بازاریابی محتوایی باعث می‌شود عامل جذب، نقش اصلی را در فرایند بازاریابی ایفا کند. به بیان دیگر، با استفاده از بازاریابی محتوایی می‌توان آگهی تبلیغاتی را به گونه‌ای درست کرد که خودش موضوع علاقمندی مخاطب باشد.
با تبدیل کردن محتوا به بخشی از فرایند بازاریابی و نه یک عامل جانبی برای تسهیل آن، احتمال موفقیت شما افزایش خواهد یافت.

بازاریابی محتوایی امروزه به ابزاری اثربخش بدل شده است.

و به این زودی‌ها نیز قرار نیست صحنه را ترک کند. در حقیقت ارزش و کارایی بازاریابی محتوایی، به لطف تغییر و تحولات الگوریتم‌های جستجو، روز به روز در حال افزایش است.
به این ترتیب برای بیشترین بهره‌گیری از بازاریابی محتوایی، چه مواردی را باید مد نظر قرار داد؟ آنچه در ادامه آمده است مواردی را شامل می‌شود که متخصصین بازاریابی محتوایی برای سال ۲۰۱۹ در زمره‌ی مهم‌ترین ویژگی‌ها برشمرده‌اند.

اولین هدف محتوا ارزش آفرینی است


مهم‌ترین اصل در بازاریابی محتوایی ارائه‌ی محتوای با ارزش و معنادار به مخاطب است؛ گرچه برداشت‌ها از این کلمات می‌توانند متفاوت باشند. در گذشته به خاطر الگوریتم‌های ساده‌تری که برای جستجو وجود داشت محتوای «صفحه پر کن» کاملاً قابل قبول شمرده می‌شد، چرا که موتور‌های جستجو صرفاً به پارامتر‌های پایه مثل تعداد دفعات تکرار کلمات کلیدی نگاه می‌کردند. به همین دلیل انتشار محتوای بی‌ارزش با صد بار تکرار یک کلمه‌ی خاص در انتهای صفحه برای وبسایت‌های قدیمی امری عادی محسوب می‌شد که صرفاً قرار بود توجه موتور‌های جستجو را به خود جلب کنند.

اما این رویکرد امروزه جایگاهی ندارد.

موتور‌های جستجو هوشمند‌تر شده‌اند و برای استفاده‌ی غیر اخلاقی از محتوا، حتی جریمه در نظر می‌گیرند. مصرف‌کنندگان نیز به دنبال محتوای قابل اتکایی هستند که دانش‌شان را افزایش دهد و بتواند در تصمیم‌گیری خرید به آنها کمک کند. با این تفاسیر محتوای شما باید ارزش آفرین باشد. این ارزش آفرینی را می‌توان بر اساس مزایایی که برای بازار هدف ایجاد می‌کند به سه بخش تقسیم کرد.

محتوا باید:
• کاربردی باشد.

محتوای مفید و کاربردی به مصرف‌کنندگان یا مشتریان بالقوه کمک می‌کند به هدفی مشخص دست یابند. وقتی محتوای شما به کسی کمک کند، ارزش آفرین می‌شود و حول کسب‌و‌کار شما و تصویری که مخاطب از آن پیدا می‌کند احساس مثبتی شکل می‌دهد. کاربران ممکن است در آینده نیز به دنبال بهره‌گیری بیشتر دوباره به شما مراجعه کنند؛ امری که به اعتمادسازی، وفاداری و اعتبار بیشتر برای شما منجر می‌شود.

• آموزنده باشد.

محتوای آموزنده، که به نوعی محتوای کاربردی نیز محسوب می‌شود، به واسطه‌ی آموزش و بالا بردن آگاهی مخاطب ارزش می‌یابد. هدف آن لزوماً کمک به مخاطب در دستیابی به هدفی خاص مثل آنچه در «راهنما‌»ها اتفاق می‌افتد نیست. بلکه آموزش نکته‌ای جذاب یا جدید به مخاطب که می‌تواند در آینده کاربردی برایش داشته باشد هدف اصلی این نوع محتوا محسوب می‌شود؛ حتی اگر الان چنین کاربردی نداشته باشد.

• سرگرم‌کننده باشد.

ارزش محتوای سرگرم‌کننده‌ای که مخاطب را با خود درگیر می‌کند هیچوقت نباید دست کم گرفته شود. برای درک بهتر موضوع کافی است به لذتی فکر کنید که افراد از تماشا یا به اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیو‌های سرگرم‌کننده کسب می‌کنند؛ مثل محتوا‌هایی که وایرال می‌شوند و میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان آنها را می‌بینند.
ویژگی سرگرم‌کنندگی در صورتی که درست پیاده شده باشد ارزش بسیار زیادی دارد؛ شاید حتی بیشتر از دو ویژگی دیگر. با این حال تلاش عامدانه برای تولید محتوای وایرال می‌تواند دلسرد کننده باشد. سعی نکنید محتوای وایرال بسازید؛ در عوض تمام تلاش خود را بر درگیر کردن مخاطب با محتوای جذاب خود معطوف دارید.

انتشار محتوا؛ دغدغه‌ای همیشگی

سوال اینجاست که وقتی محتوای با کیفیت برای بازاریابی محتوایی تولید شد، کجا باید آن را قرار داد؟ آیا مشتریان بالقوه‌ی شما می‌دانند کجا می‌توانند به این محتوا دسترسی پیدا کنند؟ آیا اصلاً از وجود چنین محتوایی اطلاع دارند؟ اصول پایه‌ی بازاریابی حکم می‌کند کسب‌و‌کار خود را روی شبکه‌های اجتماعی و از طریق یک وبسایت انتشار دهید تا پیرامون آن آگاهی ایجاد کرده باشید. اما باید مطمئن شد به این محتوا هم به اندازه‌ی محصولات و سایر اقدامات بازاریابی‌تان توجه می‌شود.
برای مثال، ایجاد یک «هاب محتوایی» می‌تواند از جنبه‌های بازاریابی و خلاقیت، نیازمند توجه کافی باشد. اگر متوجه شدید مشتریانتان به خاطر کاربردی بودن محتوای شما به سراغتان می‌آیند، اطمینان حاصل کنید همچنان آنها را تحت تاثیر قرار خواهید داد.

بهتر آن است که محتوای مفید و کاربردی شما «همیشه سبز» باشد؛

به نحوی که حتی محتوا‌های قدیمی شما نیز بار‌ها و بار‌ها مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. بستری فراهم کنید که مقالات، ویدیو‌ها، پادکست‌ها و دیگر محتوا‌های شما را به راحتی بتوان روی آن پیدا کرد. سپس کمی روی آن بازاریابی انجام دهید تا مطمئن شوید مخاطبان ایده‌آل شما از وجود چنین منبع مفیدی آگاهی دارند.

محتوا یعنی تبلیغات

یکی از قابل توجه‌ترین برتری‌های بازاریابی محتوایی این است که می‌تواند به عنوان یک آگهی مخفی عمل کند. وقتی محتوای شما خودش تبلیغ باشد، دیگر نمی‌توان آن را «وقفه» در تجربه‌ی کاربری تلقی کرد، بلکه باید آن را خودِ «هدف» شمرد.
نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که با رواج استفاده از اد بلاکر‌ها، بازاریابی محتوایی خودِ تبلیغ محسوب می‌شود. این یعنی باید در کنار تبلیغات خود، محتوا تولید کنید. بلاگ، مقاله، پادکست و ویدیو همگی راه‌های خوبی برای تبلیغ غیر مستقیم کسب‌و‌کار خود در برابر مخاطب به شمار می‌روند.
وقتی در جهت خلق محتوای با ارزشی قدم بردارید که هم سرگرم‌کننده باشد و هم دانش مخاطبتان را افزایش دهد، موانعی مثل اد بلاکر‌ها دیگر تاثیری بر کارتان نخواهند داشت. اتفاقی که با محتوا می‌افتد این است که مخاطب به جای بلاک کردن شما، سراغتان را خواهد گرفت.

روی فعالیت‌هایی تمرکز کنید.

که به جای بر هم زدن تجربه‌ی کاربری، باعث می‌شوند مخاطب با دیدی مثبت به دنبال محتوا و سایر ابزار‌های بازاریابی شما باشد.

محتوا در حال تغییر دادن رابطه‌ی کسب‌و‌کار و مشتری

در گذشته، تمرکز بسیاری از کسب‌و‌کار‌ها بر نگاه کلاسیک به قیف بازاریابی بوده که صرفاً به دنبال ایجاد آگاهی از برند و ایجاد رابطه‌ای کوتاه‌مدت با مشتری بود و تنها تا لحظه‌ی خرید ادامه می‌یافت. پس از تحقق این هدف، با مشتری مثل «داراییِ مستعمل» برخورد می‌شد و به همین دلیل مشتری تا وقتی کار به پشتیبانی نمی‌رسید و اسم کسب‌و‌کار در معرض خطر قرار نمی‌گرفت نادیده گرفته می‌شد.
اما امروز به بازاریابی محتوایی به چشم ابزاری برای خلق یک رابطه‌ی ادامه‌دار با مشتری نگریسته می‌شود که از خرید اولیه‌ی او فراتر می‌رود. بازاریابی محتوایی شیوه‌ی تعامل مخاطب با یک کسب‌و‌کار را گسترش داده و آن را به چیزی فراتر از پرداخت پول یا درخواست پشتیبانی ارتقا می‌دهد.
افزودن محتوای مرغوب به طور مرتب می‌تواند طول و کیفیت رابطه‌ی کسب‌و‌کار‌ها با مشتریانشان را بهبود ببخشد.

سوق دادن منابع به سمت محتوای ویدیویی


اگر محتوا را پادشاه در نظر بگیریم و بازاریابی محتوایی را یکی از بزرگ‌ترین محرک‌های بازاریابی، ویدیو را باید پادشاه پادشاهان نامید. پژوهش های جدید نشان می‌دهند در سال ۲۰۱۹، هشتاد درصد از ترافیک عمومی و مصرفی اینترنت به تماشای ویدیو اختصاص خواهد یافت. این رقم حتی ویدیو چت را شامل نمی‌شود، بلکه صرفاً به تماشای ویدیو‌های از پیش ضبط شده یا زنده اختصاص دارد.
ویدیو یکی از بهترین راه‌ها برای جلب توجه با هدف بازاریابی محتوایی است، چون مصرف آن برای مخاطب آسان است. از طرف دیگر ویدیو می‌تواند هر سه مزیت محتوای ارزشمند را به شکلی منحصر به فرد با هم تلفیق کند؛ یعنی به سادگی می‌تواند هم مفید باشد، هم آموزنده و هم سرگرم‌کننده.

برای شرکت‌هایی که تمایل دارند روی یک تیم تولید و تجهیزات سرمایه‌گذاری کنند، ویدیو می‌تواند راه فوق‌العاده‌ای برای تولید سریع محتوا به صورت مرتب باشد.

اگر استراتژی محتوای شما استفاده‌های دیگری از ویدیو را نیز در بر بگیرد (من‌جمله پخش مستقیم؛ به ویژه با اینفلوئنسر‌های شبکه‌های اجتماعی)، می‌توانید به سرعت با مشتریان خود ارتباط خوبی شکل دهید و آن را حفظ کنید.

دو نوع محتوای ویدیویی به طور اخص برای مشتریان مفید واقع می‌شود:

• تستیمونیال (Testimonial) یا نظرات:

کند و کاو نقد و بررسی‌های سایر کاربران یکی از حیاتی‌ترین انواع جستجو محسوب می‌شود که مشتریان بالقوه می‌توانند انجام دهند. درست به همین دلیل، تستیمونیال‌های ویدیویی نیز می‌توانند حیاتی باشند؛ حتی بیشتر از نقد و بررسی.

• آموزش یا دمو

مردم همیشه به یادگیری موضوعات جدید و اطمینان پیدا کردن از ارزش خرید خود علاقه دارند. مقاله‌های عمیق و مفصل می‌توانند بسیار راهگشا باشند اما گاهی اوقات، به ویژه وقتی پای یک اقدام عملی در میان است، استفاده از ویدیو گزینه‌ی بهتری محسوب می‌شود. تولید و هم‌رسانی ویدیوی مشتریان همراه با توضیحاتشان می‌تواند تاثیر به‌سزایی روی تصمیم سایر مخاطبان بگذارد.
نکته‌ی مهم در خصوص این نوع محتوای ویدیویی این است که ویدیو‌های مذکور باید روی افزایش آگاهی مخاطب نسبت به محصولات شما و پیشبرد هرچه بیشتر اهداف او متمرکز باشند. اطمینان حاصل کنید هر گونه بازاریابی یا تبلیغات مستقیم، در اولویت بعدی قرار می‌گیرد و نمی‌تواند به شیوه‌ی تهاجمی پیاده شود. هدف از تولید این دست ویدیو، اعتمادسازی و کسب اعتبار است. درست مثل خود بازاریابی محتوایی، اینجا ارزشمند بودن محتوا نسبت به تبلیغ محصول یا خدمات ارجحیت دارد.

سئو همچنان اهمیت دارد

برخی ممکن است دچار این اشتباه شوند که با اهمیت یافتن محتوای با کیفیت و برتری ویدیو به عنوان یک ابزار مارکتینگ، اهمیت بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجو یا همان سئو می‌تواند در سال ۲۰۱۹ رو به افول باشد. اما حقیقت کاملاً متفاوت است. محتوا همان چیزی است که مخاطب با آن تعامل دارد، اما اگر مخاطب صرفاً از طریق جستجو به محتوای شما رسیده باشد، فعالیت‌های مربوط به سئو همچنان در پیدا کردن محتوای شما از سوی مخاطب نقش اصلی را داشته‌اند.
لازم است توجه داشته باشید که ارجحیت یافتن جستجوی موبایلی و مصرف محتوای موبایلی در سال ۲۰۱۹ نیز کماکان ادامه خواهد یافت و تاکید زیادی نیز بر بهینه‌سازی برای جستجوی صوتی خواهد شد.

شبکه‌های اجتماعی: بهترین گزینه برای هم‌رسانی محتوا

شبکه‌های اجتماعی به یکی از مهم‌ترین ابزار‌های ارتباطی و سرگرمی امروز برای عموم مردم بدل شده‌اند. به عبارت دیگر، یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های فضای مجازی برای بازاریابی (از جمله بازاریای محتوایی) همین شبکه‌های اجتماعی است.
مردم این روز‌ها بخش بزرگی از زمان آنلاین خود را روی پلتفرم‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، پینترست و تعداد زیادی شبکه‌ی اجتماعی دیگر می‌گذرانند. در نتیجه تعجبی هم ندارد که شبکه‌های اجتماعی به بستری برای بازاریابی دیجیتال تبدیل شوند.

اما دیجیتال مارکتینگ عمومی به شبکه‌های اجتماعی محدود نمی‌شود.

بازاریابی محتوایی می‌تواند در نقاط دیگر نیز اتفاق بیافتد. ویدیو را نیز می‌توان هر جایی منتشر کرد؛ چه یوتیوب، چه فیسبوک، اینستاگرام، پینترست یا مستقیماً روی وبسایت شرکت. با این حال، انواع دیگر بازاریابی محتوایی، مثل مقاله‌ها و عکس‌های بلاگ کماکان با موفقیت روی شبکه‌های اجتماعی پروموت و به سایت اصلی لینک می‌شوند.
ترکیب استفاده‌ی مناسب از شبکه‌های اجتماعی، انتخاب دقیق کپشن‌ها، تگ‌ها و تصاویر شاخص، و تعامل پیوسته با مخاطب، همه و همه نتایج فوق‌العاده‌ای برای کمپین‌های بازاریابی محتوایی شما به همراه خواهند داشت.

در یک کلام؛ محتوای با کیفیت تولید کنید

تنها چیزی که هیچگاه نباید فراموش کرد این است که کیفیت، سنگ بنای محتواست. وقتی به خاطر تولید محتوای با کیفیت اسم و رسمی برای خود کسب کنید، بازدیدکنندگان جدید و قدیمی را به سمت خود خواهید کشاند. کیفیت، بخش جذاب‌تر محتواست و بازار بابت آن، با مشتریان جدید و موفقیت‌های بیشتر به شما جایزه می‌دهد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید